Отрасли
Обсуждения
Новость
Математика апталығы!
Математика пәнінің мұғалімі Ж. Қ. Жамантаева 4 наурызда 2014 ж. 8 "ә" сыныбында "Квадраттық функцияның анықтамасы, графигі" тақырыбында ашық сабақ, 8 "а" және 8 "ә" сыныптарында "Жас зияткерлер 2014" тақырыбында сыныптан тыс іш - шара өткізді.
- а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? (Жоғары)
- Парабола төбесінің абсциссасыныңформуласы ( )
- №265 (Әр топ бір функциядан жазады)
- 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; (у=(х-3)2+2)
- 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; (у=(х+1)2+3)
- 5 бірлік оңға және 4 бірлік төме; (у=(х-5)2-4
- 1,5 бірлік солға және 2,5 бірлік төмен жылжытыңдар; (у=(х+1,5)2-2,5 )
- №273 ( Топта жеке, жұппен, топпен орындап, нәтижесін тақтаға қорғайды) І-топ: 1; ІІ-топ: 2; ІІІ-топ: 3; ІҮ- топ : 4
- у=(х-5)2 2. у=2х2-2 3.у=х2+1
- у=(х+4)2 5.у=2(х+1)2 6.у=2(х-3)2
- y=x2 үлгісінің көмегімен :
Математика пәнінің мұғалімі Ж. Қ. Жамантаева 4 наурызда 2014 ж. 8 "ә" сыныбында "Квадраттық функцияның анықтамасы, графигі" тақырыбында ашық сабақ, 8 "а" және 8 "ә" сыныптарында "Жас зияткерлер 2014" тақырыбында сыныптан тыс іш - шара өткізді.
Пәні: Алгебра сынып: 8 «ә» Уақыты: 04.03
Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық
функциясының графигі
Сабақ мақсаты:
Білімділік: у = аx2, у = аx2 + n, y = a (x – m)2 функцияларының графиктерін у=a(x – m)2+n функциясының графигін салуда тиімді пайдалану;
Дамытушылық: Квадраттық функцияның графигінің жалпы түрін,оны салудың алгоритмін және графигін салуды үйрету;
Тәрбиелік: Өз бетінше жұмыс жасауда білік пен дағдыны қалыптастыру жауапкершілікке баулу.
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта, компьютер, проектор, MS Power Point бағдарламасының көмегімен осы сабаққа арнайы дайындалған слайдтар (презентация).
Сабақ түрі: бекіту сабағы.
Сабақ әдісі: түсіндіру, жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеп, қажетті оқу құралдарын дайындатып, назарларын сабаққа аудару. С абақ мақсатымен таныстыру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. №266. Әрбір дұрыс есепке 1 –ұпай
№266. Берілген функциялардың әрқайсысы үшін парабола төбесінің координаттарын табыңдар?
1) у=х2-8х+7 (4; -9)
3) у=х2+4х+3 (-2; -1)
6) у=х2-х+2,25 (1/2; 2)
ІІІ. Өткен тақырыпты еске түсіру:« Ой қозғау»
1. Квадраттық функцияның графигі қандай қисық? (Парабола)
- а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? (Жоғары)
3. а
4. D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? ( парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады)
5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? (D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады)
6.D
7.у=aх2+n функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалай аламыз? (y= ax2+n функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін ордината осі бойымен n>0 болғанда, жоғары немесе n
8. у=a(х-m)2 функциясының графигін у=ах2 функциясының графигінен қалайаламыз? (y= a(x-m)2 функциясының графигі y=ax2 функциясының графигін абсцисса осі бойымен m>0 болғанда, оңға қарай немесе m
- Парабола төбесінің абсциссасыныңформуласы ( )
ІV. Есептер шығару: (Оқулықпен жұмыс.)
- №265 (Әр топ бір функциядан жазады)
у=х2 функциясының графигін координаталық оське параллель
- 3 бірлік оңға және 2 бірлік жоғары; (у=(х-3)2+2)
- 1 бірлік солға және 3 бірлік жоғары; (у=(х+1)2+3)
- 5 бірлік оңға және 4 бірлік төме; (у=(х-5)2-4
- 1,5 бірлік солға және 2,5 бірлік төмен жылжытыңдар; (у=(х+1,5)2-2,5 )
- №273 ( Топта жеке, жұппен, топпен орындап, нәтижесін тақтаға қорғайды) І-топ: 1; ІІ-топ: 2; ІІІ-топ: 3; ІҮ- топ : 4
V. Функциялардың графиктері бойынша формулаларын жазыңдар
- у=(х-5)2 2. у=2х2-2 3.у=х2+1
- у=(х+4)2 5.у=2(х+1)2 6.у=2(х-3)2
VІ. Тест тапсырмасы. (Әрбір дұрыс жауап 1- ұпай)
А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1
А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа
А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға
В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға
С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен
Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады.
y = (x+3)2 -1
А)1; 3 В) -3;-1 С) -3;1 Д) -3; 1
Дұрыс жауаптары: 1.Д 2.А 3.В 4.В
VІІ. Сабақты қорытындылау
Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.
1) y = x2 -6 (0;-6)
2) y = (x-5)2 (5;0)
3) y = (x-7)2 +4 (7;4)
4) y = (x+3)2 -1 (-3;-1)
Тақырып бойынша оқушылардың алған білімдерін тексеру.Сұрақтарға жауап алу.
IV. Практикалық жұмыс. Дарынды оқушылармен жұмыс
- y=x2 үлгісінің көмегімен :
а) y=-x2-2 ә) y=-(х+1)2 – 3 б) y=|-х2 +3| графиктерін салыңдар.
VІ.Үй тапсырмасы:№273(5,6); №272 (1,2) VІІ.Бағалау. Оқушылар сабаққа қатысуына, сұрақтарға жауап берулеріне, жиған ұпайларына қарай бағаланады.
.